Bicie w bębny

Ken Van Gilbergen,grappling
The english version of this article can be found at "Beat the drums." (opens in a new tab)

Każdego roku w dniach 29 czerwca - 1 lipca w Edirne (była stolica Imperium Osmańskiego) odbywa się festiwal zapasów. Kirkpinar - turniej zapasów w oleju, odbywa się corocznie od ponad 630 lat. Rozpoczyna się modlitwą odmówioną przez cazgira, czyli ogłaszającego turniej, który następnie woła: "W imię Boga! Jeśli upadniesz, poddaj się, jeśli będziesz na górze, przechodzisz dalej!"

Alt Mężczyźni w tradycyjnych strojach uderzający w bębny

Zawodnicy są zagrzewani do walki w takt rytmicznej muzyki bębnów i zum. Historyczna atmosfera panująca na tym wydarzeniu jest wyczówalna w powietrzu.

Alt Mężczyzna polewany oliwą z oliwek

Po modlitwie zapaśnicy wychodzą na pole walki i zaczynają rozgrzewkowę zwaną pesrev. Ruchy przypominają sposób, w jaki orzeł macha skrzydłami, gdy zbliża się do swojej zdobyczy. Następnie wykonują tradycyjny gest powitania, który polega na uderzeniu prawą ręką o ziemię i dotknięciu nią piersi i czoła. Kierowany jest w stronę rywala i oznacza: "Jesteś tak wielkim zapaśnikiem, że nie jestem godny bycia częścią ziemi, po której chodzisz."

Alt Malowidło przedstawiające zapaśników

W czasach osmańskich, ten trwający trzy dni turniej, odbywał się corocznie we wsi Kirkpinar (niedaleko Edirne). Dziś wioska nosi nazwę Samona i jest częścią Grecji, dlatego obecnie turniej zapasów Kirkpinar odbywa się w Sarayiçi w Edirne. Tak jak dawniej, zapaśnicy z całej Turcji przygotowują się do niego przez cały poprzedni rok. Restauracje, herbaciarnie i uliczne występy przemieniają pole walki w kolorowy i ożywiony plac rozrywki.

Alt Dwaj mężczyźni w zapaśniczym uchwycie

Zapaśnicy noszą spodenki wykonane z krowiej lub koziej skóry zwane kispet, a przed każdym pojedynkiem smarują ciała oliwą z oliwek. Turniej otwiera aga (mistrz), jest to osoba, która oferowała największą darowiznę na cele organizacji turnieju. Przez trzy dni pole walki nigdy nie jest puste. Zapaśnicy są podzieleni na dziesięć kategorii, zależnie od ich wcześniejszego doświadczenia i rekordu w zawodach. Kategorie te to tesvik, deste kucuk boy, deste orta boy, deste buyuk boy, orta kucuk boy, kucuk orta, buyuk boy, buyuk orta, bas alti abd bas gures. Zawody w najwyższej kategorii bas gures odbywają się w ostatni dzień, a dwóch zapaśników, którzy awansują do finału, rywalizuje o Złoty Pas. Finałowy pojedynek może trwać nawet kilka godzin. Zapaśnicy, którzy zdobędą tytuł na Kirkpinar przez trzy lata z rzędu, otrzymują od władz Edirne pas wykonany z 1450g złota. Dla przegranych jest jedno pocieszenie - szansa na ponowną próbę w przyszłorocznym turnieju.

© kenowi.pl